ZDENĚK ŠESTÁK: JAK ŽIL ŽIŽKOV PŘED STO LETY
ACADEMIA, PRAHA 2005

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 1/2007)


Přírodovědec Zdeněk Šesták, též člen Klubu Za starou Prahu, zúročil v nedávno vydané knize Jak žil Žižkov před sto lety a též v jejím pokračování Jan hřešil Žižkov před sto lety svoji zálibu ve studiu dobového tisku. Zevrubnému zkoumání podrobil periodika obecná i lokální, zvláštní oblibu našel v Pražském illustrovaném kurýru, z něhož hojně čerpal i obrazový doprovod knihy. Ze zorného úhlu každodenních informací o událostech, problémech, trápeních, radostech, jejichž význam nemá charakter dějinných pilířů, se zrodil přesný a překvapivě podrobný popis reálií života samostatného města před branami Prahy.




S důkladností vědce zkoumá autor knihy nejprve své zdroje a jejich charakteristiku, v úvodních kapitolách proto popisuje obsahovou i jazykovou úroveň deníků a dalších periodik, vžívá se do těžké role odpovědných redaktorů při jejich potížích s cenzurou. Žižkovské reálie přibližuje čtenáři v promyšleném sledu, nejprve z důvodu orientace ve zvoleném terénu popisuje a vysvětluje tehdejší názvy ulic, náměstí, ale též domů, usedlostí a hostinců. Odtud přechází v další kapitole plynule k žižkovského obchodu s realitami, sleduje vývoj cen domů a zamýšlí se nad motivacemi jejich prodeje či koupě. Další pasáže knihy jsou věnovány komunálním problémům, dobové kritice stavu a čistoty ulic. Od těchto témat je blízko na žižkovskou radnici a k popisu jejího fungování včetně obecních zájmů a kulturních snah. Samostatná kapitola je věnována císařským návštěvám Žižkova (1901, 1907) a jejich průběhu včetně popisu slavnostní výzdoby města. Problém vyjednávání spojení Žižkova s Prahou, jeho politické i technické výhody jsou rovněž rozebrány v samostatné kapitole, na niž navazuje několik statí přibližujících politickou situaci na Žižkově, žižkovské vlastenectví, anarchismus, dobročinnost, náboženskou a sociální situaci. Opět plynule dospíváme k tématům obchodu, pohostinství a zábavy. Poslední kapitoly knihy jsou věnovány žižkovským senzacím, kuriozitám, katastrofám a nadpřirozeným úkazům.

Protože autor knihy je vědec, znalý toho, co se v odborné literatuře sluší a patří, je v závěru svazku zařazen podrobný soupis literatury, rejstřík osob a rejstřík domů. Kniha o 344 stranách obsahuje 45 kapitol a řadu dobových ilustrací v textu i barevné příloze. V prodeji (zejména v knihkupectvích Academia, ale i v dalších velkých pražských knihkupectvích) je nyní již i druhý díl, jak bylo výše uvedeno, s názvem Jak hřešil Žižkov před sto lety, který je zaměřen na kriminalitu, obecní skandály i zábavné příběhy od okresního soudu opět ze zorného úhlu dobového tisku.

Práce Zdeňka Šestáka je velmi podrobnou sondou do světa našich předků, která nemá význam jen pro žižkovské patrioty nebo čtenáře zaměřené obecně na dobu Belle époque, ale poctivostí a seriózností zpracování je cenným pokladem pro velmi přesnou, reálnou, nostalgií a nánosy sentimentu nezkreslenou představu o životě městského organismu v prvním desetiletí 20. století.

- b -