30. výročí vyhlášení Pražské památkové rezervace

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 1-2/2001)


Dne 21. července 1971 přijala vláda České socialistické republiky nařízení číslo 66, kterým prohlásila historické jádro Prahy za památkovou rezervaci. Rozsah rezervace je vymezen katastrálním územím Starého Města s Josefovem, Malé Strany, Hradčan s Pražským hradem a Nového Města s Vyšehradem a částmi přilehlých katastrálních území.


Pražská památková rezervace se rozkládá na území 865 ha a celkově zahrnuje více než 4000 objektů (čísel popisných). Z tohoto počtu je 1286 objektů (areálů) prohlášeno kulturními památkami. Čtvrtého prosince 1992 bylo historické jádro Prahy v rozsahu Pražské památkové rezervace zapsáno na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vyhlášením Pražské památkové rezervace byl vytvořen právní prostor, v němž by měla být naplňována myšlenka, která stála u zrodu Klubu Za starou Prahu: historické jádro Prahy si zaslouží, aby bylo pro budoucnost zachováno jako celek. Je vhodné připomenout, že to byl právě Klub, na jehož půdě se formulovala teoretická východiska, která vedla po druhé světové válce k zavedení termínu "památková rezervace" a posléze k vyhlášení památkových rezervací tak, jak jsou definovány platným zákonem o státní památkové péči. Mimo rozvíjení teorie Klub usilovně pracoval i na prosazení právní ochrany. Například již v roce 1931 navrhl zákon na ochranu území Malé Strany a Hradčan. I když nebyl úspěšný, svými návrhy připravil podmínky pro přijetí pozdějších norem.

Velkým úspěchem bylo, že památkovou rezervací bylo prohlášeno území všech historických pražských měst, což je na památkovou rezervaci neobvykle rozsáhlá plocha. Tento osvícený počin se opíral o výsledky systematicky prováděných stavebně historických průzkumů, které mimo jiné odhalily a prokázaly hodnotu zástavby Nového Města Pražského. Bez průzkumů by nebylo bývalo zařazení Nového Města do celku památkové rezervace myslitelné. V souvislosti s 30. výročím vyhlášení Pražské památkové rezervace je proto třeba s vděčností připomenout také řadu odborníků, kteří toto vyhlášení dlouhá léta připravovali a svou prací umožnili.

 

Miloš Solař