Londýn. 37 Spital Square (článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2004) Hledáte- li tento dům v Londýně, ocitnete se jako v těžkém snu a někde v budoucnosti a v Karlíně. Kousky starých ulic a sám dům je ve skromné řádce, obklopený velkými, blýskavými a tlustými novostavbami. Dům postavil synek francouzských hugenotů, kterého do Londýna propašovali rodiče v sudu. Zbohatl z obchodu s hedvábím. Dům postavený v roce 1733 byl jeden z posledních gregoriánských domů, který byl určený jen k bydlení, bez dílen. Naproti stojí omšelé kukaččí mládě, pozoruhodná konstruktivistická stavba, již odsouzená pro svých příliš málo poschodí k zániku. Dál přes hlavní ulici mosty a stavby staveb nad nádražím, kolejištěm, snad nade vším.
Toho bohdá v Praze nebude, říkáte si. Stalo se a stane se to jinde. V domě, který jakoby zázrakem dosud přetrval, sídlí Společnost pro ochranu starých domů (The Society for The Protection of Ancient Buildings). Úctyhodné stáří spolku je 127 let a činnost sahá až do Skotska a Walesu. Založena Williamem Morrisem z podobných důvodů jako náš Klub, je tato organizace největším a nejvíce technicky zdatným občanským sdružením bojujícím za záchranu starých budov před chátráním, poškozením a bořením.
SPAB radí, učí a protestuje:
K tomu jí napomáhá nadšení, zákony a sponzoři. Při naší krátké návštěvě nás zajímal pracovní den technické služby. Téma a otázky, na které se často odpovídá, rovnováha mezi dobročinnou a komerční informací, tiskoviny, periodika, získávání informací o ohrožených domech a nakonec samotný starý dům jako dokonale udržovaná a opravdová památka. Ten dům má ducha, který vzbuzuje víru v přetrvání a jsou v něm patrné nejen části předešlého domu, ale i změny 19. a 20. století. O činnosti S.P.A.B na www.spab.org.uk a info@spab.org.uk
Martin Krise
|