Petr Šámal, Alexandr Rymarev: Domy na Starém Městě pražském I., NLN, Praha 2006

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2006)


Jména autorů knihy, o níž je nyní řeč, není třeba členům Klubu, kteří pečlivě sledují náš Věstník, nikterak představovat. Již mnohokrát byly články pana Rymareva či obou autorů v našem Věstníku publikovány. Vždy byla jejich témata spíše neobvyklá, soustředěná na popis detailních prvků historických objektů, součástí jejich výzdoby i funkčního vybavení (např. praporové žerdě).



Pan A. Rymarev si vytkl za cíl odhalovat tajemství skrytých významů výzdoby fasád, nad kterými mnoho lidí jen mávne rukou, protože si nedokáží představit, že by např. řada maskaronů na eklektické fasádě mohla mít podoby konkrétních osob, řekněme majitele domu a jeho rodiny, manželky a dcer sochaře apod. S trpělivostí pilné včelky prohlíží pan Rymarev v knihovnách desítky ročníků starých odborných a oborových časopisů, knih, spolkových brožur a dalších tištěných textů, aby vyhledal údaje, které mu později pomohou při odkrývání dávno zapomenutých souvislostí (autorů, zhotovitelů, stavebníků). Velkou oporou pro zdar jeho práce bylo nalezení spolupracovníka, Petra Šámala, profesí archiváře.

S ukázkou své práce oslovil A. Rymarev několik nakladatelů a uspěl u Nakladatelství Lidové noviny, které v posledních letech úspěšně vydává populárně naučné vícedílné pragensie či neotřelé vlastivědné průvodce. První svazek řady Domy na Starém Městě pražském, který vyšel těsně před vánocemi 2006, zahrnuje podrobnou prohlídku ulic Havelského Města a jeho okolí.

Netradičnost tohoto průvodce tkví ve snaze nalézt doslova epický obsah – příběh - ke každému výzdobnému prvku fasády na rozdíl od tradičních kunsthistorických publikací, které spíše lyricky popisují tvaroslovnou formu výzdoby. S překvapením se dozvídáme řadu souvislostí, které jsou v knize i podrobně obrazově doloženy, např. komu patří různé alfabetické iniciály umně vpletené do dekorativního mřížoví nebo vyvedené ve štuku, jak mnoho stylizovaná plastická znázornění ve štítu, v parapetních výplních apod. napovídají o povolání původního majitele domu. Velká pozornost je věnována i tradičnímu ikonografickému vysvětlení sochařských a malovaných prvků fasád s výjevy z křest’anské i antické mytologie, vysvětlení alegorických významů i upozornění na zcela světské prvky obchodního charakteru (výkladce, vývěsní štíty).

Dílo P. Šámala a A. Rymareva je mimořádným průvodcem svého druhu, který zde doposud nemá obdoby. Jeho podstatou je až dětsky zvědavé, ale nikoliv naivní okukování fasád historických domů, na jehož základě si autoři kladou celou řadu zvídavých otázek, které však s tvrdošíjnou pílí a trpělivostí dokáží nakonec zodpovědět. O výsledky svého hledání a pátrání se nyní s námi podělili. A bylo skutečně o co!

Kniha o 336 stranách, bohatě ilustrovaná barevnými snímky, vybavená jmenným rejstříkem a rejstříkem čísel popisných je v prodeji ve všech velkých knihkupectvích.

-kb-