Výzva čtenářům

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2004)


Vážení čtenáři,

v minulém čísle časopisu Klubu Za starou Prahu jsem se Vám pokusil vysvětlit svůj záměr popsat podrobně některé fasády budov na Starém Městě a hledal jsem pomoc při identifikaci detailů sochařské výzdoby. Některé výsledky mého bádání bych rád nyní čtenářům představil. Přitom bych rád poděkoval za pomoc v této snaze sochaři Janu Henrýchovi, Jiřímu Laštovičkovi a zvláště Kateřině Amortové – pravnučce Viléma Amorta.



Obr.1 - čp. 934 Staré Město, Staroměstské nám. 5


Novobarokní nájemní dům od Rudolfa kříženeckého a Otakara Materny zdobí portál se sochami – alegoriemi Stará a Nová doba od Viléma Amorta. Modelem pro ztvárnění sochy Nová doba byla manželka Viléma Amorta Marie (dle rodinného archivu Amortů a slov pravnučky sochaře Kateřiny Amortové a vnuka sochaře Čestmíra Amorta).



Obr. 2


Zajímavá otázka pro milovníky Prahy: (obr. 2) Kdo je dítě v tomto medailonu nad dveřmi domu čp. 743 v ulici Dlouhá 9? Podobné medailony lze spatřit v ulicích Pařížská, V Kolkovně a dalších.



Obr. 3 - čp. 2 Staré Město, Mariánské nám. 2


V klenácích nad okny přízemí Nové radnice od Osvalda Polívky z let 1909-1911 jsou hlavy – alegorie představující skupiny obyvatel Prahy – Němce, Čechy, Romy, Židy (obr. 3). Autorem hlavy vpravo od vchodu do radnice je sochař Josef Mařatka. Modelem byla manželka J. Mařatky Zdenka.


 
Obr 4. Zdenka Mařatková, rozená procházková (1890-1980) na snímku V. J. Bufky z roku 1912 (Josef Mařatka, Vzpomínky a záznamy, 2003).
Obr 5. Studie k podobizně umělcovy choti, pálená hlína, 1912. (z knihy J. Mařatka, 1942)


Každá věc má své jméno. Každou věc někdo vytvořil. Hledejme autory a historii jednotlivých věcí. Jde o dveře, vrata, mříže a další zajímavosti na Starém Městě a jejich výzdobu.

 

Alexandr Rymarev