Krátce z dalších památkových kauz a aktualit

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2000)


Josefská kasárna

Klub sleduje bedlivě snahu investora (firma EPD) vytvořit památkářsky přijatelný projekt na využití budovy kasáren, zástavbu vnitřní plochy parcely a architektonické zapojení budovy jízdárny do tohoto komerčně zábavního areálu.

Zástupci investora průběžně konzultují jednotlivé fáze přípravy projektu s pracovníky Pražského ústavu památkové péče a jeho Památkovou radou. Současně upustili od problematického záměru průrazu fasádou budovy, který měl mít funkci monumentálního vstupu do areálu od Příkopů, místo toho nyní zvažují podobu tzv. mediální stěny, velkého "uměleckého" poutače umístěného před budovou. Bylo také ustoupeno od návrhu přímé nástavby budovy jízdárny a byl akceptován požadavek, aby výška vnitroblokové zástavby byla snížena na přijatelnou hodnotu 24 m s ojedinělými přesahy po hodnotu 30 m.


Slovanská epopeja

Peripetie obrazů Alfonse Muchy, které patří k jeho stěžejním dílům, nekončí. Pro rozměrné obrazy dosud vystavené na zámku v Moravském Krumlově, je stále hledáno vhodné umístění v Praze. V nedávné době byla zvažována např. možnost jejich instalace do nově rozšířených podzemních prostor bývalé restaurace EXPO 58 v Letenských sadech či v trojlodním sálovém prostoru kostela sv. Michala, odkud by ovšem musela být vymístěna současná pseudokulturní atrakce. Radní RNDr. Igor Němec předložil na zasedání poradního sboru primátora pro památky studii umístění Muchova souboru do střední haly Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Technicky problematické je však řešení instalace obrazů včetně "lávek" pro návštěvníky.


Ochrana Malé Strany proti stoleté vodě

Odbor městského investora Magistrátu hlav. města Prahy zpracoval ve variantách obtížný úkol ochrany Malé Strany proti stoleté vodě. Výročí poslední katastrofy (1890), kdy byly strženy či narušeny tři mostní oblouky Karlova mostu i současné záplavy v Itálii, Francii, Anglii i Německu varuji před podceněním této hrozby. Jako nejlepší se zdá řešení ochrany s odsunutím lávky hlouběji do Čertovky a s výsuvnou stěnou. Samozřejmě se jedná o technicky náročný projekt, který by neměl rušit pražské panorama.


Výzva na záchranu starých Střešovic

Staré Střešovice byly již mnohokráte "odepsány" (projektovaný diplomatický komplex, nová obytná zástavba). Špatný stavební stav starých domečků navíc vedl k pesimistickému hodnocení budoucnosti této malé předměstské osady. Po roce 1990 se však i zde našli jednotlivci, kteří začali opravovat zchátralé objekty. Iniciativy v této věci se před nedlouhou dobou ujali mladí lidé, kteří založili občanské sdružení Dobročinný spolek medáků a začali organizovat kulturní a společenský život této lokality. Současně se tento spolek snaží získat do legálního vlastnictví či pronájmu tři z opuštěných a zpustlých střešovických domků, které již jeho členové opravili a užívají. Mnoho odborných institucí se k této snaze "Medáků" staví pozitivně stejně jako představitelé Prahy 6. Rozhodnutí je však na Magistrátu hlav. města Prahy, který je vlastníkem obsazených domků. V řešeni tohoto problému je skryt i osud starostřešovické vesničky. Klub Za starou Prahu podpořil snahy "Medáků" tímto vyjádřením, adresovaným představiteli spolku p. Martinu Skalskému:

S velkým zájmem jsme si prostudovali Váš projekt včetně obsáhlé dokumentace. V typu iniciativy, kterou jste Vy a občanské sdruženi, které zastupujete, vyvinuli, shledáváme výborné a pravděpodobně jediné vyhovující řešení palčivého problému této lokality.

Velice podstatným duchovním motivem Vaší činnosti, jak jsme z předloženého materiálu pochopili, je uvědomění si místních tradic, identifikace s nimi a jejich postupné oživování a obohacování kulturní činnosti. To vše může vést k nalézání nových vazeb k této lokalitě u dalších lidí, k formování jakéhosi lokálního patriotismu. Místo s výraznou duchovní atmosférou má pak mnohem lepší vyhlídky na přežití a nemůže být již chápáno jen jako potenciální stavební parcela.

Je nepochybné, že lokalita starých Střešovic si jako jedna z mála alespoň v torzu zachovaných předměstských dělnických (ne zemědělských) osad zaslouží lepší osud, než ten který jí byl předurčen na sklonku minulého režimu. Vítáme proto Vaši iniciativu v obnově tří konkrétních střešovických domků a velmi si ceníme Vaší duchovní péče o celou enklávu a její prezentaci vůči nejširší veřejnosti.

Vaši iniciativu vtělenou do projektu "Alternativa pro staré Střešovice" považujeme za jeden z nejhodnotnějších projevů, jaké mohou občané v rámci občanské společnosti vyvinout. Buďte prosím ujištěni o velkých sympatiích a plné morální podpoře Klubu Za starou Prahu.

 

Kateřina Bečková, Milan Pavlík