Komentář ke schůzce primátora Prahy se zástupci ICOMOS

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 1/2004)


Schůzka proběhla 17. září 2003 na pozvání primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma, který byl v létě 2003 informován o znepokojení Českého národního komitétu ICOMOS vývojem problémů v Pražské památkové rezervaci (PPR) ve vztahu ke statutu památky UNESCO. Schůzky se zúčastnil i náměstek primátora ing. Jan Bürgermeister, v jehož referátu je i památková péče a územní rozvoj města. Za ICOMOS vedl delegaci doc. PhDr. Josef Štulc, prezident národního komitétu ICOMOS a tři jeho členové (prof. K. Kibic FA ČVUT, prof. M. Pavlík Klub Za starou Prahu a ing. arch. Věra Kučová – NPÚ-ÚP).


Úvodem Dr. Štulc citoval dopis, který poslal bývalý prezident ICOMOS doc. PhDr. JUDr. D. Líbal, DrSc. předešlému primátorovi ing. arch. J. Kaslovi. Vyjadřoval v něm hluboké obavy z ohrožení historického jádra Prahy. Statut Prahy, zařazené na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO přináší nejen výhody (turismus, finance), ale na druhé straně i závazky. Dr. Štulc v této souvislosti poukázal na problémy Vídně, která byla navržena k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO pro nedostatečné respektování podmínek statutu světové památky.

Primátor dr. Bém zdůraznil, že novému vedení pražské samosprávy jde o zachování kvality historického města, chce se však vyvarovat snahám o muzeální, památkově rigidní, neživotné přístupy ve prospěch budování životného organismu města. (K tomuto názoru památkáři umrtvují město, který v poslední době často slyšíme a se kterým zásadně nesouhlasíme, však nebyl prostor k diskusi. Doufáme, že se nalezne při dalších setkáních, které pan primátor dle vlastních slov vítá.) V další části svého výkladu dr. Bém vyslovil svůj rezervovaný vztah ke zřízení orgánu obdobnému Státní regulační komisi či Hlavního architekta Prahy, jak navrhuje ICOMOS. S tímto útvarem totiž spojuje prosazení největších urbanistických závad v Praze, a to prostřednictvím diktátu jednoho architekta nebo úzkého okruhu architektů. Dává naopak přednost dnešní organizaci rozdělení pravomocí na 22 městských částí. Není mu však cizí potřeba určitého stupně regulace v podrobnějších stupních územního plánování, ale z vlastní zkušenosti zná složitost vzniku takového dokumentu. Zadání studií a odbornou diskusi podpoří. Zástupci ICOMOSU hájí názor, že se ztrácí vědomí souvislostí unikátní kompozice Prahy.

K vystoupení dr. Štulce se vyjádřil i náměstek primátora ing. Bürgemeister. Uvedl, že rozsah Pražské památkové rezervace (PPR) je příliš veliký. Dnes by její schválení neprošlo v takové rozloze, tedy včetně celého Nového Města. Zástupci ICOMOS naopak bránili urbanistický význam založení Nového Města a jeho oprávněné zařazení do celku PPR. Ing. Bürgemeister vyjádřil i svoji celkovou nespokojenost s aktuální verzí monitorovací zprávy o stavu Prahy jako památky UNESCO, která byla zpracována příslušným oddělením NPÚ-HMP. Přičítá jí nepřesnou interpretaci záměrů města. Uvedl například, že magistrát již před několika měsíci předal ČTK zprávu o tom, že studie Pankráce (s mrakodrapy) neodpovídá regulaci Pankrácké pláně a že s realizací v této podobě se nepočítá.

Konkrétní sporné případy však nebyly diskutovány vzhledem k omezenému času pro schůzku. Ing. arch. Kučová předala panu náměstkovi ing. Bürgeimeistrovi již existující podrobnou prováděcí směrnici (tzv. Operational, Guidelines), která obsahuje i kritéria k zařazení světových památek na Seznam světového dědictví v ohrožení nebo i postup při vyškrtnutí takové památky ze Seznamu světového dědictví UNESCO.

Na závěr setkání navrhl primátor dr. Bém zvážit pozvání vybraných expertů mezinárodního výboru ICOMOS na pracovní seminář, na němž by byli informováni o vůli města Prahy světovou památku chránit.

 

Milan Pavlík