Klub Za starou Prahu obdržel cenu Ford Motors Company za projekt informačního centra v Juditině věži

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2004)


Dne 9. prosince proběhlo v prostorách Letenského zámečku slavnostní udělování grantů nadace Ford Motors Company za oceněné projekty v oblasti ochrany životního prostředí a památek. Tento grantový program známé automobilky probíhá v České republice již od roku 1996 a do roku 2004 se do něj přihlásilo celkem 584 projektů, z nichž je každoročně přibližně desítka vybrána a oceněna finanční odměnou.


Letos bylo přihlášeno okolo stovky návrhů. Program je zaměřen především na nízkorozpočtové a alternativní projekty malých zájmových sdružení, které by oficiální cestou obtížně sháněly prostředky na realizaci svých nápadů. Výběr oceněných návrhů je přitom zcela v kompetenci nezávislé poroty, jejímiž odbornými členy jsou Ing. arch. Vojtěch Láska, dlouholetý ředitel středočeského pracoviště Národního památkového ústavu (pro oblast památek), PhDr. Ivan Rynda z fakulty humanitních studií UK (pro oblast ochrany přírody), předsedkyní doc. dr. Jaroslava Moserová, bývalá členka Senátku ČR, kandidátka na prezidenta a předsedkyně České komise pro UNESCO.

Grantový program Fordovy automobilky je vítanou alternativou k velkým nadacím oficiálního rázu a umožňuje podporovat drobné a nápadité projekty, které zajímavým způsobem zpestřují krajinu kolem nás a život lidí v ní. Kriteriem výběru v duchu firemní politiky automobilky Ford byly především „originalita“, užitečnost a praktický dopad, přínos pro veřejnost a optimální poměr mezi náklady a cenou. Tento sám o sobě originální přístup k výběru projektů přinesl věru zajímavé výsledky. Hlavním vítězem letošního ročníku se stal projekt „Obnova parku u rodného domu Adalberta Stiftera“ v Dobré Vodě, oceněný grantem v hodnotě 300.000,- Kč. Druhou cenu a šek na 200.000,- Kč obdrželo „Centrum modelových ekologických projektů pro venkov v Hostětíně“ zaměřené na zpracování ekologicky pěstovaného ovoce a zeleniny, které má již za sebou realizaci sluneční sušárny ovoce či obecní kořenové čistírny. Na třetím místě, ohodnoceném 100.000,- Kč se umístily vedle sebe dva projekty – projekt na znovuvybudování historických dlážděných cest a projekt souboru větrných mlýnů s elektrárnami. Mezi dalšími oceněnými projekty byl například záměr obnovy kaple v Hostašově na místní kulturní centrum, nebo projekt na vybudování hnízdišť netopýrů na půdách panelových domů s názvem „Svitavy, město netopýrů“. Jak je vidět z uvedeného přehledu, většina oceněných projektů byla z oblasti environmentální. V oboru ochrany kulturního dědictví byly letos oceněny pouhé dva. O to více je třeba si vážit udělení ceny Klubu Za starou Prahu, který přišel s návrhem zřídit v historických prostorách přízemí Juditiny věže nezávislé informační centrum pro veřejnost. Náš spolek obdržel šek na 50.000,- Kč a věcnou cenu – porcelánovou sošku a umístil se tak v kategorii čestných uznání. Zařazení do Fordova grantového programu je pro Klub Za starou Prahu především oceněním jeho činnosti na poli ochrany památek jako takové a je třeba jej chápat jako cenný příslib budoucího sdružení dalších finančních prostředků na obnovu přízemku Juditiny věže. Předchozí finanční dotace na žádaný projekt, byť v malé výši, či spolufinancování je totiž u řady grantů vůbec tím základním předpokladem pro účast v řízení.



Člen Domácí rady Klubu Stanislav Holeš přebírá z rukou Ing. arch. Vojtěcha Lásky atributy ocenění Fordovou nadací.


Ing. arch. V. Láska při slavnostním předávní ceny označil Klub za „nestora“ českých památkových spolků a jeho projekt na zřízení informačního centra v Juditě věži za zlomový bod v jeho další činnosti a práci s veřejností. Přítomní zástupci Klubu Za starou Prahu poděkovali členům poroty i zástupcům firmy Ford za udělení ceny a vyjádřili naději, že budou brzy moci uvítat všechny přítomné v nově upravených prostorách Juditiny věže. Setkání se členy poroty i sympatickými aktivisty ze všech koutů Čech a Moravy v neformálním prostředí restaurace v Letenském zámečku bylo pro všechny příjemnou společenskou událostí.

Grantový program automobilky Ford je díky originálnímu přístupu k výběru projektů i administrativní nenáročnosti přístupný prakticky všem typům spolků i aktivních jednotlivců a v tom tkví jeho jedinečnost v rámci nadační činnosti.

 

Kateřina Hanzlíková