Michal Ďurovič a kolektiv, Restaurování a konzervování archiválií a knih, nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha – Litomyšl 2002, 517 stran, četná vyobrazení v textu

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 2/2003)


Zcela nedávno vzbudila zaslouženou pozornost publikace “Románské domy v Praze” nakladatelství Paseka. Neúnavný Ladislav Horáček se svými spolupracovníky však v témže roce vydal další mimořádné dílo, věnované péči o písemné památky.

Není obvyklé, aby kniha takovéhoto zaměření, určená především pro studenty středních a vysokých škol byla vypravená takřka exkluzivním způsobem včetně ochranného pouzdra. Poslání kolektivní práce s neobyčejně širokým záběrem přibližuje úvodní stať M. Ďuroviče s citací z článku Václava Vojtíška z roku 1932, zdůrazňující potřebu péče o archiválie. Autoři knihy si vytkli úkol shrnout a zaznamenat současný stav poznání, přístupů a názorů na péči o archivní a knihovní sbírky. Především zdůrazňují potřebu prevence v péči o tyto fondy s tím, že k případným restaurátorským a konzervátorským zásahům je třeba přistupovat uvážlivě a pokud k nim má dojít, poukazují na nezbytnost náležité dokumentace těchto zásahů.

Kniha sestává kromě úvodu z deseti částí, přehledně členěných na jednotlivé kapitoly a stati. U každé kapitoly části je uveden přehled literatury, orientaci v obsáhlé publikaci usnadňuje závěrečný věcný rejstřík. Za úvodem logicky následuje počáteční část “Materiálová podstata, vlastnosti a příčiny poškození archivních a knihovních sbírek” (M. Ďurovič, Miroslav Široký, Jana Dernovšková, Jaromír Bacílek, Bronislava Bacílková). Na ni navazuje “Preventivní péče” (Roman Straka), poté “Konzervování a restaurování papíru” (M. Široký, M. Ďurovič, B. Bacílková), “Metody konzervování a restaurování pergamenových listin” (Zlatuše Kukánová, J. Dernovšková), “Metody konzervování a restaurování pečetí”(Z. Kukánová, Jitka Šejharová), “Záznamové prostředky” (M. Široký), “Konzervování a restaurování historické knižní vazby” ( Jana Tomšů, Kateřina Opatová, Jiří Vnouček, J. Dernovšková), “Ochrana fotografických dokumentov” (Jozef Hanus). Poslední část, označená jako příloha ( M. Ďurovič, Hana Paulusová), se týká koncentrace roztoků a některých chemických pracovních postupů.

Přestože vlastní konzervování a restaurování knih a archiválií, jemuž je publikace převážně věnována, musí být vyhrazeno příslušným specialistům, není pochyb, že její přínos se neomezuje pouze na poznatky informace pro tento poměrně úzký okruh odborníků. Pro pracovníky památkové péče práce přináší celou řadu užitečných informací, které jim mohou pomoci orientovat se v základních otázkách této problematiky. Za zcela nepostradatelnou pak je třeba považovat partii věnovanou preventivní péči, s níž by se měli seznámit všichni, kteří při své činnosti přicházejí do styku s archivními a knihovními fondy. Tato část knihy seznamuje čtenáře s problematikou klimatických podmínek, ochrany před účinky světla, ochrany před plynným znečištěním a prachem, ukládacích systémů, možného biologického napadení písemných památek, jakož i zásadami pro jejich zpřístupňování a vystavování. Nechybí ani donedávna přehlížené, ale po varujících důsledcích povodní v loňském roce zcela aktuální pokyny pro ochranu před vodním živlem.

Kniha je nesporně dalším záslužným přínosem nakladatelství Paseka v péči o kulturní dědictví.

 

Jiří Varhaník