Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí, 2008

(přidáno 30.6.2008)


Klub Za starou Prahu uděluje popáté svou cenu za novostavbu v památkově cenném prostředí. V dosavadních ročnících ji vždy dostala stavba, které se podařilo dané prostředí obohatit a pozvednout ho na vyšší kulturní úroveň. Těmto kritériím odpovídá i sedm nových kandidátů, vybraných ze vzorku jedenácti budov. V duchu tradic Klubu, který se vždy zajímal o dění v historických sídlech na celém českém území, se cena Klubu uděluje stavbám bez ohledu na to, zda stojí v Praze nebo ne.

 • Kaple sv. Antonína v Černé u Měřína sama o sobě patří k nejlepším sakrálním stavbám u nás po roce 1989. Dotvořila pěkně starou náves a připojila se na ní k dalším drobným veřejným stavbám, které stmelují místní vesnické společenství.
   
    
   
 • Můstek přes Ohři s vyhlídkovou věží v Chebu stojí na dohled od starého románského hradu. Architektura můstku a věže si s podobou hradu vtipně pohrává a zvyšuje zároveň komfort procházek a výletů příjemným říčním údolím.
   
    
   
 • Kancelářský dům v Lanškrouně stojí v samém jádru starobylého města. Dotváří nevtíravě starou frontu lanškrounského náměstí a obohacuje ji o kvalitní architektonický projev, moderní i tradiční zároveň.
   
    
   
 • Navenek nenápadná budova Arcidiecézního muzea v Olomouci získala přestavbou soubor nápadně působivých interiérů. Nové drobné přístavby se v historickém organismu muzea chovají jako šperky.
   
    
   
 • Po záplavách v roce 2002 zanikly na území Prahy-Karlína cenné klasicistní domy. Rezidenci Kollárova vestavěli architekti do dvora jednoho z nich, aniž by ho zničili. Přizpůsobili své moderní tvarosloví měřítku starého domu a podali tak důkaz o možné koexistenci starého a nového na karlínském území.
   
    
   
 • Hotel Metropol patří k nemnoha opravdu vynikajícím novostavbám na území pražské památkové rezervace. Vyznačuje se velmi moderními formami, a přece dokáže respektovat proporce svých starších sousedů.
   
    
   
 • Polyfunkční dům v Uherském Hradišti zpevňuje svým objemem narušený okraj památkové zóny. Vnáší do ní zajímavou, bohatě tvarovanou architekturu, na jakou je toto město poměrně chudé.
   
    
   

Cenu Klubu Za starou Prahu za rok 2008 získal kancelářský dům v Lanškrouně od architektů Přemysla Kokeše a Mikuláše Medlíka.

 

Rostislav Švácha


Několik fotografií z předávání Ceny


Profesor R. Švácha rekapituloval vítěze minulých ročníků cenyDiplom za nominaci přebírají architekti ateliéru HŠH (dostavba - Arcidiecézní muzeum v Olomouci)Diplom za nominaci přebírají architekti bratři Chalupové a jejich spolupracovníci (hotel Metropol, Praha Národní třída)Diplom za vítězství přebírají vítězové architekti P. Kokeš a M. Medlík (kancelářský dům v Lanškrouně)Atmosféra večera v kavárně Mlýnská na Kampě byla přátelská a inspirativní