O (anti)ceně Bestia triumphans

(článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 2/2003)


Památky obohacují život celé společnosti. Zájem veřejnosti o osud památek je naopak předpokladem jejich zachování. Tento zájem je vhodné povzbuzovat. Nezastupitelnou úlohu přitom mají občanská sdružení, která - nejsouce vázána poslušností k oficiálním autoritám - mohou upozorňovat i na přehmaty a nedostatky státní a veřejné správy.
Dlouhou poválečnou dobu byl Klub Za starou Prahu jediným spolkem (dnešní terminologií - občanským sdružením) aktivně pracujícím na poli ochrany památek. To se naštěstí mění a nejrůznějších občanských spolků v tomto směru přibývá, což je velmi dobře. Mezi nově vzniklé aktivity, které stojí za pozornost, patří i udílení kulturní anticeny Bestia triumphans.


Cenu, nebo chcete-li anticenu “za významný přínos k likvidaci hmotného kulturního dědictví v České republice” uděluje Rada pro udělování ceny Bestia triumphans tvořená občanskými sdruženími zaměřenými na ochranu kulturního dědictví. Návrh nominace za dané období může zaslat kdokoliv, podmínkou je pouze, aby návrh byl věcně dobře doložen a zdůvodněn. Navržení kandidáti jsou pak vyzváni, aby se k věci vyjádřili. Vlastní hodnocení probíhá ve dvou kolech. Nejprve porota z došlých návrhů vyloučí ty, které nesplňují výše uvedené podmínky, a ze zbylých sestaví užší výběr. Ve druhém kole se pak hlasuje o pořadí.

Letos 13. února byly vyhlášeny výsledky III. ročníku, který se týkal období let 2000 - 2001. Do užšího výběru porota vybrala: JUDr. Františka Mikeše, přednostu OkÚ v Českém Krumlově za paralyzování památkové péče v městě a okrese Český Krumlov a utajování informací o veřejném zájmu ochrany památek; Ing. Jana Bürgermeistra a Mgr. Jiřinu Knížkovou za podíl při schvalování sporné novostavby obchodně administrativního centra na místě kasáren Jiřího z Poděbrad na náměstí Republiky v Praze; kolektiv úředníků veřejné správy za výstavbu městského koupaliště v blízkosti kláštera Louka ve Znojmě; Intercom, a.s. za novostavbu komerčního centra na místě Velkého Špalíčku v Brně; Allgemeine Immobilien Verwaltung s.r.o. a kolektiv úředníků veřejné správy za přestavbu restaurantu EXPO 58 v Praze na administrativní budovu; Hanu Myslivečkovou za dlouhodobé zanedbávání údržby zámku v Barchově (okr. Hradec Králové); Jiřího Vondrušku a Jaroslavu Vondruškovou za dlouhodobé a záměrné poškozování Horova mlýna čp. 301 v Klukovicích v Praze; Janu Gyuriszovou za devastaci barokní sýpky v Lenešici (okr.Louny); Ing. Josefa Valacha, starostu města, a Ing. Karla Černého vedoucího RŽP OkÚ Český Krumlov za demolici historicky cenného Kamarýtova domu ve Velešíně. Hlavní cenu získali Ing. Jan Bürgermeister, bývalý starosta městské části Praha 1, a Mgr. Jiřina Knížková, bývalá vedoucí odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy.

V souvislosti s výběrem je vhodné zdůraznit, že podle statutu ceny porota pracuje pouze s návrhy, které obdržela, aniž by je mohla doplňovat nebo měnit. Nemá tedy smysl srovnávat výběr s jinými případy, které nikdo nenavrhl a nebyly proto hodnoceny. Nicméně upozornění na neutěšenou situaci v hlavním městě a Českém Krumlově, připomenutí památky prodané na materiál (Lenešice) a zbytečného zboření goticko-renesančního domu, ve kterém přišel na svět nejslavnější rodák obce (Velešín), a další zveřejněné případy jsou zrcadlem odrážejícím obecný stav.

Primárním smyslem ceny není někoho zostuzovat, ale burcovat veřejné mínění ve prospěch ohrožených památek. Přesně tak, jako to udělal Vilém Mrštík ve svém známém pamfletu, jehož název cena převzala. Cílem iniciativy není vyhlášení výsledků, ale odezva, která by po zveřejnění měla v normálně fungující společnosti následovat, ať už bude reakcí průkazné zdůvodnění, proč a v čem se porota zmýlila, připuštění, že měla pravdu, ale především sdělení, jak bude problém řešen.

V tomto mohou členové a příznivci Klubu Za starou Prahu hodně pomoci. Kdo jiný než lidé, kteří se dobrovolně sdružují na základě zájmu o kulturní dědictví, by měl mít pro podobně orientovanou iniciativu pochopení? U koho jiného lze více očekávat podporu takové iniciativy kladením otázek politikům a novinářům, aby zveřejněné případy nezapadly? Kdo jiný by měl mít větší zájem, žádat vysvětlení a domáhat se řešení problémů? Konečně od jakého jiného společenství lze více očekávat, že se v něm najdou lidé, kteří budou ochotni zpracovat podložené a dobře zdůvodnění návrhy do dalších ročníků?

Čtvrtý ročník zatím vyhlášen nebyl, ale návrhy na nominace za rok 2002 lze již nyní zasílat na kontaktní adresu: Rada pro udílení ceny Bestia triumphans, Památkářská obec českokrumlovská, Dlouhá 30, 381 01 Český Krumlov. Připomeňme, že nominovat lze fyzické nebo právnické osoby, orgány nebo organizace, které se významně zasloužily o poškození hmotného kulturního dědictví České republiky tím, že způsobily závažné poškození nebo zničení konkrétního historického objektu, dlouhodobě vyvíjejí činnost ohrožující památky nebo z titulu své funkce (profese) podněcují, schvalují nebo umožňují ničení kulturních hodnot. Návrh by měl obsahovat zejména specifikaci poškozené památky včetně přesné adresy; charakteristiku poškození; původce poškození (např. majitel, projektant, prováděcí firma, památkový ústav, příslušný orgán státní správy); zdůvodnění nominace včetně kontaktu na nominovanou osobu, aby si pořadatelé mohli vyžádat její stanovisko; a doklady jako jsou fotografie, novinové články, příslušná rozhodnutí či jiné písemné dokumenty vztahující se k věci. Návrh nesmí být anonymní. Jméno navrhovatele a kontakt na něj slouží pouze pro potřebu poroty a tyto údaje nejsou sdělovány veřejnosti ani nominovaným osobám.

 

Miloš Solař