Proměny


Po celá staletí stačilo majitelům své domy jen přestavovat: zvýšit o další podlaží, upravit fasádu podle módního slohu, přistavět dvorní křídlo. Teprve v druhé polovině 19. století poptávka po nových nájemních bytech tuto staletou praxi radikálně změnila: demolice a následná nová výstavba se staly ekonomicky výhodnější. Sousedství s moderní vysokou novostavbou znamenalo pro historický dům vzhledem k jejich výškovému nepoměru zpravidla vážné ohrožení a předzvěst zániku.

Kontrast historické a novodobé zástavby představuje pohled do Šítkovské ulice ve Vojtěšské čtvrti. Vedle boční fasády novostavby čp. 242 dosud stojí drobné domky čp. 243 a 244, na jejichž místě byla v letech 1903 až 1906 vystavěna budova Hlaholu.


Nejdéle stavebně-podnikatelskému tlaku odolávaly domy tvořící nároží či klín mezi dvěma ulicemi. Osud nárožních domů potkal i dům V Nebi čp. 355 mezi Perštýnem a Skořepkou. Na jeho místě vyrostla v roce 1928 až 1930 novostavba o tři podlaží vyšší.


Půvabná pozdně renesanční věž domu U Lhotků čp. 791 dominovala několik století svému okolí i celé střední části Václavského náměstí. Výstavba nárožního paláce v těsném sousedství věže zcela potlačila její význam architektonické dominanty a nekompromisně předznamenala její zánik v roce 1913.


© Obrazový materiál publikován s laskavým svolením Muzea hl.m. Prahy