Památkáři a zatopená Kampa (článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2002) Zkratky: SPÚ HMP - Státní památkový ústav v hlavním městě Praze Podle novinových článků, zejména v deníku Právo (dne 17.8., 21.8., 24.8.), zavinili památkáři zatopení Kampy. Toto tvrzení je pro veřejnost velmi alarmující a navíc může štvavý tón článků ve veřejném mínění způsobit velkou nedůvěru vůči památkové péči jako takové, z níž se bude vzpamatovávat celá léta. Pokusili jsme se vyhledat v dokumentech nezkreslená fakta, která by vinu památkářů objektivně doložila nebo vyvrátila. Tyto informace jsme zveřejnili na tiskové konferenci 29. 8. 2002. | ||
|
||
OBŽALOBA |
OBHAJOBA |
|
Prvotní “hřích,“ který je však z našeho hlediska spíše “zásluhou“ a hrdě se proto k němu hlásíme, mají na svědomí naši předchůdci z Klubu Za starou Prahu. V prvních dvou desetiletích 20. století vybojovali nejednu tvrdou bitvu za zachování původního pobřežního terénu části Malé Strany. Zabránili realizaci projektu zasypání Čertovky, výstavby vysokých nábřežních zdí a s nimi i řady činžovních domů, podobných těm, které vroubí i další pražská nábřeží. Jednali v zájmu zachování typického panoramatu Pražského hradu s Malou Stranou. I díky tomu byla Praha v roce 1992 shledána hodnou zápisu mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. Současní památkáři nebránili protipovodňovým opatřením jako takovým, žádali jen, aby jejich technické prvky, které budou na Kampě a dalších místech zabudovány trvale, místo příliš nehyzdily. Dokládají to dokumenty, z nichž jsme vyčetli následující fakta. Záměr realizace protipovodňových opatření na Malé Straně (investorem je Hlavní město Praha, zastoupená odborem městského investora, projektantem Hydroprojekt a.s.) byl rozdělen do tří částí. První část zahrnovala pobřeží od mostu Legií po Karlův most.
Druhá část protipovodňových opatření zahrnuje pobřežní úsek kolem ústí Čertovky.
Třetí část protipovodňových opatření zahrnuje úsek mezi Hergetovou cihelnou a Kosárkovým nábřežím.
Závěrem lze k tomuto přehledu dodat: i kdyby památkové orgány urychlily projednávání předložených projektů, mohlo se jednat jen o nepatrnou časovou úsporu (týdny, měsíc). Projekt však měl postupně projít ještě územním a stavebním řízením, musela být zpracována podrobná projektová dokumentace a v rozpočtu města na jeho realizaci vyčleněny prostředky. Protože termín povodně pochopitelně nikdo neznal, byl celý další proces realizace projektu v klidu plánován na leta 2003 až 2006. Do současné doby byla též vydána památkáři souhlasná vyjádření k protipovodňovým opatřením v těchto částech Prahy: Sedlec, Lysolaje (1999) Realizovány byly úseky pouze na pravém břehu Vltavy po Josefov.
Kamenné přímé nábřeží “jako když střelí“ bylo na Malé Straně projektováno kolem roku 1910. Neznamenalo by však jen ochranu před velkou vodou, ale také zasypání Čertovky a kompletní demolici budov v zátopovém území. Reprodukce ze “zvláštního otisku“ Věstníku Klubu z roku 1911.
|