Příliš malá parcela pro velký hotel (článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 3/2006) Každá hospodyňka dobře ví, kolik potřebuje vajec na omeletu pro určitý počet osob. Bude-li vajec méně, strávníci budou hladovět, i kdyby bílky vyšlehala do objemu téměř pohádkového. Škoda, že zákonitost syté omelety nepochopil investor, který koupil parcelu na nároží Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze na Novém Městě. Vejce byla drahá, je jich málo, ke všemu byl na hostinu pozván celý regiment… Jak z toho ven?
V roce 1966 byly zbořeny dva domy, čp. 136-II a 137-II, které ve své historické uliční čáře vybíhaly o cca 6–7 metrů oproti sousednímu prvorepublikovému paláci Dunaj do ulice a citelně tak omezovaly úzkým chodníkem plynulý průchod pasantů na této straně Národní třídy. Jejich místo zůstalo dodnes volné i proto, že zbytková plocha parcel, poté co jejich bezmála polovina musela být obětována rozšířenému chodníku Národní třídy, byla pro jakýkoliv velkorysejší záměr v podstatě malá. Využití polohou lukrativního stavebního místa zvažovaly lecjaké subjekty, studenti architektonických škol projektovali zástavbu parcely jako školní práce, ale žádné kroky ke konkrétní realizaci učiněny nebyly. Teprve v roce 2005 byla parcela prodána městem Prahou soukromému subjektu za rekordní cenu 183 milionů. Investor navíc přikoupil sousední barokní palácový objekt orientovaný do Mikulandské ulice, tzv. Schönkirchovský dům čp. 135-II z let 1726–1734, a na podzim roku 2006 začal s památkovými orgány konzultovat studie novostavby.
K novostavbě na volné proluce vydal již v roce 2002 na žádost Útvaru rozvoje hl. m. Prahy pražský památkový ústav odborné vyjádření, které obsahovalo aktualizaci zastavovacích podmínek. Poznámka 1 Ve vyjádření se praví: Novostavba polyfunkčního domu na nároží Mikulandské ulice a Národní třídy je přípustná za předpokladu, že nový objekt bude vymezen pouze stávající parcelou a v žádném podlaží nebude překračovat uliční čáru do Mikulandské ulice ani Národní třídy. Na nároží nebude vytvářen žádný nárožní akcent. Objekt naváže na štít paláce Dunaj (korunní římsa 20 m nad úrovní chodníku Národní tř.) včetně řešení ustupujícího patra. Korunní římsa novostavby v Mikulandské ulici nepřevýší hranici 16,8 m nad úrovní chodníku. Navázání ustupujícího patra na barokní objekt v Mikulandské ulici bude řešeno ve variantách.
Pro celkovou rekonstrukci s parcelou sousedícího Schönkirchovského domu v Mikulandské ulici, který patřil Svazu průmyslu České republiky a tento svaz se v roce 2004 též zajímal o stavební využití přilehlé volné parcely, byly stanoveny vstupní podmínky rozhodnutím Odboru památkové péče Magistrátu hlav. města Prahy, které respektovalo odborné vyjádření pražského památkového ústavu. Poznámka 2 Přípravu prací z hlediska zájmů památkové péče shledává závazné stanovisko magistrátu přípustnou za dodržení jedenácti podmínek, z nichž nejdůležitější jsou tyto: Objekt včetně dvorních křídel nebude nastavován ani přistavován; původní vodorovné i svislé konstrukce a schodiště zůstanou zachovány; dvůr nelze částečně ani celoplošně zastřešit v žádné výškové úrovni; konstrukce krovů budou rehabilitovány, nebudou měněny výšky hřebene střech ani plochy střešních rovin. Bohužel na tomto místě je nutno konstatovat, že současný návrh zástavby proluky a propojení novostavby s památkově chráněným Schönkirchovským domem čp. 135 v Mikulandské ulici porušuje jak zastavovací podmínky pro novostavbu, tak podmínky rekonstrukce barokního domu. Autorka tohoto článku se s návrhem v uvedené podobě (architektonický ateliér Znamení čtyř – architekti s.r.o.) seznámila jako členka památkové rady pražského památkového ústavu, na jehož jednáních dne 14. 9. a 9. 11. 2006 byl návrh prezentován. Hotel vyšší kategorie s kongresovým sálem byl navržen v objemu tří podzemních a osmi nadzemních podlaží s hlavním vstupem z Národní třídy a vjezdem do podzemních garáží z Mikulandské ulice. V případě barokního objektu Schönkirchovského domu byla navržena demolice dvorních křídel a části dvorního traktu uliční budovy. Výška nové budovy přesáhla o půl patra sousední palác Dunaj. Při prezentaci návrhu na listopadovém jednání památkové rady pražského pracoviště NPÚ byli přítomni zástupci investora i projektantů a bylo jim jednoznačně sděleno, že návrh v této podobě je z památkového hlediska vyloučený zejména v těchto bodech: rozsah destrukce kulturní památky; výška novostavby; naddimenzovaná hmota novostavby dvorních křídel vůči hmotě paláce; způsob pojetí zastřešení. Poznámka 3 |
|||
Pohled z Perštýna k dosud prázdné proluce. Foto K. Bečková, leden 2007 |
Týž pohled se zákresem objemu navržené novostavby. |
|
|
|
|
||
Pohled od Voršilského kláštera. Foto K. Bečková, leden 2007 |
Týž pohled se zákresem objemu navržené novostavby. |
|
|
Uvedený výsledek projednání v památkové radě na pražském památkovém ústavu vzbuzoval naději, že odborné vyjádření ústavu bude v podstatě kopírovat jeho závěry. Mezitím však došlo k projednávání návrhu v poradním sboru magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu a oprávněná obava z příliš tolerantního posouzení návrhu v tomto sboru podnítila náš Klub k vydání následujícího stanoviska: Klub Za starou Prahu je zcela srozuměn s nutností zastavět dlouhodobě prázdnou parcelu na nároží uvedených ulic. Připomínáme v této souvislosti, že se jedná o poslední proluku v centru Pražské památkové rezervace a že je tedy třeba klást na případnou novostavbu ty nejvyšší urbanistické i architektonické nároky. Nemáme v principu zásadních námitek proti funkčnímu propojení nového objektu se sousední budovou památkově chráněného Schönkirchovského domu čp. 135-II. Po seznámení se s projektem novostavby a razantní přestavby Schönkirchovského domu jsme však bohužel nuceni konstatovat, že přístup investora a projektantů nerespektuje ani historickou hodnotu chráněné památky, ani urbanistický kontext parcely na Národní třídě. Za mimořádně alarmující považujeme v této souvislosti
zejména tyto skutečnosti:
Vzhledem k mimořádné důležitosti projednávané parcely i historické hodnoty dotčených památkově chráněných staveb vyzývá Klub Za starou Prahu všechny zainteresované odpovědné orgány a zejména Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Magistrátu, aby respektovaly dříve vydané rozhodnutí a zastavovací podmínky a projekt v předložené podobě jednoznačně odmítly. Ve věci navržené demoliční přestavby památkově chráněného Schönkirchovského domu v Mikulandské ulici důrazně upozorňujeme na již vydané závazné rozhodnutí zmíněného magistrátního odboru, které takovéto razantní zásahy v principu znemožňuje, a zdůrazňujeme, pokud by chtěl odbor své stanovisko nyní změnit, že musí dle platného správního řádu tento názorový posun náležitě doložit a zdůvodnit. Je přitom samozřejmé, že důvěryhodné zdůvodnění změny názoru se v žádném případě nemůže opírat o průzkum nebo posudek vypracovaný na objednávku investora, ať již je jeho autorem kdokoliv. Za jedinou autoritu lze v tomto případě považovat pouze soudně-znalecký posudek ústředního pracoviště Národního památkového ústavu, které je nejen hlavním garantem všech památek zapsaných na listinu světového kulturního dědictví UNESCO, ale také metodicky nejvyšším orgánem památkové péče v České republice.
Na citované stanovisko Klubu Za starou Prahu, vydané 22. ledna 2007, jsme navázali hned následující den uspořádáním tiskové konference. Poznámka 4 Dva dny poté zasedal k projednání další verze studie novostavby magistrátní sbor expertů. Kauzu budeme pochopitelně i nadále bedlivě sledovat a další souhrnnou informaci o jejím vývoji přineseme v příštím čísle.
Poznámky:
|